„Czysta sztuka” i barwy

Które Dzieci nie lubią malować farbami? Nie mówię o precyzyjnym malarstwie nastawionym na bezlitosne szczegóły, ale mam na myśli malarstwo maziajowe, wyrażające uwielbienie ciągłości pociągnięć pędzla zanurzonego do oporu w farbie, a płynącego poprzez białą kartę papieru, stół, drugą kartę papieru; o, może i ściana się natrafi. Sztukę, którą wielbią Dzieci, a my dorośli już nie za bardzo. Może dlatego, że jej nie rozumiemy, a może dlatego, że nie do końca przypada nam do gustu sprzątanie pozakartkowych efektów tejże twórczości. Dla tych właśnie dorosłych, którzy cenią czystość ponad wszystko ;) powstała „czysta sztuka”. Pomysł znaleziony w internecie, z tą różnicą, że zamiast specjalnej foliowej torebki, użyliśmy foliowej koszulki na dokumenty.

Zabawę tę można wykorzystać do przedstawienia Dzieciom pojęcia barw podstawowych i pochodnych.

Aby pobawić się w „czystą sztukę” potrzebne będą:

  • koszulka foliowa
  • taśma samoprzylepna
  • nożyczki
  • farby plakatowe w 3 lub więcej kolorach (u nas żółta, niebieska i czerwona)
  • pędzel lub łyżeczka do nakładania farby
  • …okno :)

12A

Do środka koszulki nakładamy po dużym kleksie każdej farby, a następnie taśmą sklejamy otwarty koniec koszulki (tak, by w czasie „malowania” farby nam nie pouciekały)

12B

Taśmą przyklejamy koszulkę z kleksami na okno. Pokazujemy Dzieciakom, jak palcami przesuwać farbę w folii, by połączyć kolory.

W tym miejscu można przedstawić Im barwy podstawowe (żółtą, niebieską i czerwoną), które w połączeniu ze sobą dadzą barwy pochodne:

żółta +czerwona = pomarańczowa

czerwona + niebieska = fioletowa

niebieska + żółta = zielona

Przesuwając paluszkami farby, Dzieciaczki mogą same doświadczyć mieszania się barw podstawowych i powstawania barw pochodnych. Zwykle są zaskoczone, ze nagle wyczarował Im się kolor pomarańczowy, fioletowy i zielony :)

12C

Gdy z maziajkami już pierwsze koty za płoty, można z młodszymi Dziećmi bawić się w zgadywanie namalowanych przez dorosłych literek lub cyfr. Starsze Dzieci mogą litery czy cyfry malować same.

12D    12E    12F

Można też pograć w kółko – krzyżyk…

WP_20160205_15_52_38_Pro

…lub malować co się nam żywnie podoba :)

12h    WP_20160205_15_54_18_Pro

i w klimacie walentynkowym

12GLÓWNE

Miłej zabawy!

 

Dodaj komentarz